Yazaki - Water Fired Single-Effect Chillers and Chiller-Heaters


Performance Characteristics at 44.6°F (7°C)




Performance Characteristics at 44.6°F (7°C)







Notes:
  1. Bold blue lines indicate rated design conditions. Where these lines cross designate the Standard Rating Point.

  2. All curves are based on water in all circuits flowing at rated design condition flow rates.

  3. Heating Efficiency = 97%

  4. Performance may be interpolated but must not be extrapolated.

  5. Expanded performance curves are provided for reference only. Contact Yazaki Energy Systems, Inc. to obtain certified performance ratings from the f ac t ory or t o det ermine performance at other conditions outside the scope of this publication.

  6. Performance data based upon standard fouling factor of 0.0005 ft2hr°F/BTU in all circuits.

Absorption Chiller Heat Balance

Heat in = Heat out
Qg + Qe = Qc
Where: Qg = Actual Heat Input to Generator
  Qe = Actual Cooling capacity
Qc = Actual Heat Rejected to Tower
 
Cooling Capacity
Qe = CCF x HMFCF x RCC
Where: Qe = Actual Cooling Capacity
  CCF = Cooling Capacity Factor
HMFCF = Flow Correction Factor
RCC = Rated Cooling Capacity
 
Heat Input (Cooling)
Qg = HIF x HMFCF x RHI
Where: Qg = Actual Heat Input to Generator
  HIF = Heat Input Factor
HMFCF = Flow Correction Factor
RHI = Rated Heat Input
 
Heating capacity
Qh = HCF x HMFCF x RHC
Where: Qh = Actual Heating Capacity
  HCF = Heating Capacity Factor
HMFCF = Flow Correction Factor
RHC = Rated Heating Capacity
 
Heat Input (Heating)
Qg = Qh / 0.97
Where: Qg = Actual Heat Input to Generator
  Qh = Actual Heating Capacity
 
Temperature Difference (oF)
T = Qx in Mbtuh / (0.5 x Qa)
Where: = Temperature Difference
  Qx = Actual BTUH Transferred
Qa = Actual Flow Rate in GPM
 
Press. Drop for Nonstandard Flow (PSI)
Pa = Pr x (Qa / Qr)2
Where: Pa = Actual Pressure Drop
  Pr = Rated Design Pressure Drop
Qa = Actual Flow Rate in GPM
Qr = Rated Design Flow Rate GPM
 
P=

STANDARD
PRESS. DROP

x

(

NONSTANDARD FLOW
STANDARD FLOW

)2

Example 1:
Heat medium input temperature..........195°F
  Heat medium flow............................114.1 GPM
Cooling water inlet temperature..........85.1°F
  Cooling water flow...........................242.5 GPM
Chilled water outlet temperature.........44.6°F
  Hot water outlet temperature.............131°F
  Chilled/hot water flow........................72.6 GPM
Chiller-heater model.......WFC-SH30

Refer to Performance Charts for Curves (Page 7) and to Specifications (Page 5) for Rated Design Information on the Model WFC-SC/SH30.

   
1. Available Cooling Capacity:
  CCF at 195°F Heat Medium = 1.12
Heat Medium Flow = 114.1 / 114.1 = 100%
HMFCF for 100% Flow Rate = 1.0
Rated Cooling Capacity = 360.0 Mbtuh
Qe = 1.12 x 1.0 x 360.0 = 403.2 Mbtuh (33.6 T)
 
Chilled Water T =

403.2 /
(0.5 x
72.6)

= 11.1 oF
  Chilled Water P= 10.1 * (72.6/72.6)2 = 10.1 PSI
   
2. HEAT INPUT (COOLING):
  HIF for 195°F Heat Medium = 1.177
  HMFCF for 100% Flow Rate = 1.0
  Rated Heat Input = 514.2 Mbtuh
  Qg = 1.17 x 1.0 x 514.2 = 601.6 Mbtuh Heat Input
 
Heat Medium T =

601.6 /
(0.5 x 114.1)

= 10.5 oF
  Heat Medium P = 8.8 * (114.1 / 114.1)2 = 8.8 PSI
   
3. HEAT REJECTED TO COOLING TOWER:
Qc = Qg + Qe
Qc = 601.6 + 403.2 = 1004.8 Mbtuh
Required minimum flow rate = 242.5 GPM
The cooling tower selected must be capable of rejecting a minimum of 1004.8 Mbtuh at a minimum flow rate of 242.5 GPM.
 
Cooling Water T =

1004.8 /
(0.5 x 242.5)

= 8.3 oF
  Cooling Water P = 6.7 * (242.5/242.5)2 = 6.7 PSI
   

4.

AVAILABLE HEATING CAPACITY:
  HCF at 195°F Heat Medium = 1.12
  HMFCF for 100% Flow Rate = 1.0
  Rated Heating Capacity = 498.9 Mbtuh
  Qh = 1.12 x 1.0 x 498.9 = 558.8 Mbtuh
 
Hot Water T =

558.8 /
(0.5 x
72.6)

= 15.4 oF
  Hot Water P = 10.1 * (72.6 / 72.6)2 = 10.1 PSI
   

5.

HEAT INPUT (HEATING):

Qg = Qh / 0.97 = 558.8 / 0.97 = 576.1 Mbtuh Heat Input
 
Heat Medium T =

576.1 /
(0.5 x
114.1)

= 10.1 oF
Heat Medium P = 8.8 * (114.1 / 114.1)2 = 8.8 PSI
Example 2:
Heat medium input temperature..........203°F
  Heat medium flow............................57.0 GPM
Cooling water inlet temperature..........85.1°F
  Cooling water flow...........................242.5 GPM
Chilled water outlet temperature.........44.6°F
  Hot water outlet temperature.............131°F
  Chilled/hot water flow.......................72.6 GPM
Chiller-heater model........WFC-SH30

Refer to Performance Charts for Curves (Page 7) and to Specifications (Page 5) for Rated Design Information on the Model WFC-SC/SH30.

   
1. Available Cooling Capacity:
  CCF at 203°F Heat Medium = 1.22
Heat Medium Flow = 57.0 / 114.1
Heat Medium Flow = 50%
HMFCF for 50% Flow Rate = 0.86
Qe = 1.22 x 0.86 x 360.0 = 377.7 Mbtuh (31.5 T)
 
Chilled Water T =

377.7 /
(0.5 x 72.6)

= 10.4 oF
  Chilled Water P= 10.1 * (72.6 / 72.6)2 = 10.1 PSI
   
2. HEAT INPUT (COOLING):
  HIF at 203°F Heat Medium = 1.35
  HMFCF for 50% Flow Rate = 0.86
  Rated Heat Input = 514.2 Mbtuh
  Qg = 1.35 x 0.86 x 514.2 = 597.0 Mbtuh
Heat Input
 
Heat Medium T=

597.0 /
(0.5 x 57.0)

= 20.9 oF
 
Heat Medium P= 8.8 * (57.0 / 114.1)2 = 2.2 PSI
   
3. HEAT REJECTED TO COOLING TOWER:
Qc = Qg + Qe
Qc = 597.0 + 377.7 = 974.7 Mbtuh
Required minimum flow rate = 242.5 GPM
The cooling tower selected must be capable of rejecting a minimum of 974.7 Mbtuh at a minimum flow rate of 242.5 GPM.
 
Cooling Water T =

974.7 /
(0.5 x 242.5)

= 8.0 oF
  Cooling Water P = 6.7 * (242.5 / 242.5)2 = 6.7 PSI
   

4.

AVAILABLE HEATING CAPACITY:
  HCF at 203°F Heat Medium = 1.33
  HMFCF for 50% Flow Rate = 0.86
  Rated Heating Capacity = 498.9 Mbtuh
  Qh = 1.33 x 0.86 x 498.9 Mbtuh = 570.6 Mbtuh
 
Hot Water T =

570.6 /
(0.5 x
72.6)

= 15.7 oF
  Hot Water P = 10.1 * (72.6 / 72.6)2 = 10.1 PSI
   

5.

HEAT INPUT (HEATING):

Qg = Qh / 0.97 = 570.6 / 0.97 = 588.2 Mbtuh Heat Input
 
Heat Medium T =

588.2 /
(0.5 x
57.0)

= 20.6 oF
Heat Medium P= 8.8 x (57.0 / 114.1)2 = 2.2 PSI